Reklama

piatok, júla 25, 2008

Chorvátsko - Pag - I. diel (cesta)

Tento rok sme trávili hlavnú letnú dovolenku v Chorvátsku. Už 2x sme vyberali cez adriatic.hr. Náš pobyt sme mali rezervovaný v obci Zubovići v apatrmánoch Katarina v termíne od 11. 7. 2008 do 19.7.2008.

Cesta, alebo autom do Chorvátska.

Z Bratislavy sme nakoniec odchádzali presne o 00.00 hod., počas správ na rádiu Expres. Cesta viedla po trase:

Bratislava - Rajka (H) - samozrejme žiadne hranice, len mierne znížená rýchlosť a predo mnou pár zmätkujúcich čechov. Asi hladali colníkov :) Hneď za hranicami treba zísť z diaľnice a ísť na Rajku. A tu začínajú horšie cesty a značenie iné ako u nás.

Rajka - Mosonmagyaróvár - Csorna - Szombathely - Körmend - Zalalövő - Rédics (prechod do Slovinska) - treba si dať pozor Mosonmagyaróvári, tu je značenie trošku divoké. Inak cesta celkom odsýpa, na severe je viac obcí so zníženou rýchlosťou, a ostrovčekmi v strede cesty. Nakoľko je hlboká noc, slabá premávka dá sa na rovinkách dobre predbiehať. Priemerná rýchlosť po Rédics mi vyšla 82 km/hod., spotreba 6,2 l/100km.
Dobrá rada
: sledujte maďarské číslo cesty 86 (cesta smeruje z Mosonmagyaróváru až do Rédicsu)

Rédics (H) - Lendava (SLO) - Mursko Središće (HR) - len niekoľko kilometrov cez Slovinsko. Tu je to asi najhorší úsek, cesta vo výstavbe. Bude tu diaľnica, a ak budú chcieť Slovinci za tento úsek platiť v podobe známky, neoplatí sa ísť tadeto, ale priamo cez vedľajší hraničný prechod Letenye (H) - Goričan (HR), kde hneď vybehnete na dialnicu.

Tu sa 1x stretávame s colníkmi. Najskôr Slovinci - vidia pasy v ruke, a maláho spať v sedačke, len mávnu rukou. Na druhom brehu riečky Mura je chorvátska colnica, situácia sa opakuje, colník len naznačí obočím choď ďalej.
Tu naviac rozdávajú automapu Chorvátska + brožúru informácie o Chorvátsku. Všetko po SLOVENSKY!

Mursko Središće - Zagreb - Žuta Lokva - Senj - Prizna - Zubovići

Osobne sme pokračovali z Murskoo Središće na Varaždin, a až tam sme sa pripojili na diaľnicu. V noci sú cesty prázdne, úplna pohoda. Ak si ale chcete zrýchliť cestu, choďte na Čakovec, a smer Zagreb.

Pri vjazde na diaľnicu si zoberiete kartičku, pri výjazde vás zinkasujú. Cestarina (mýtnica) je až pri Zagrebe (Sveta Helena). Aktuálne ceny nájdete na www.hac.hr. Tento rok to vychádza:

Goričan - Svata Helena - 36 HKK
Čakovec - Svata Helena - 29 HKK
Varaždin - Svata Helena - 23 HKK

Pri platení si dajte dobrý pozor. Chorváti radi zle vydávajú, stalo sa mi to už 2x, vždy o 10 kuna.

Za Zagrebom sme pokračovali smerom na Zadar, Split, Dubrovnik. Po asi 150km sme odbočili z diaľnice na Senj, odbočka Žuta Lokva. Za diaľnicu sme platili 53 HKK.

Ak sa nemýlim, tak sme sa zastavili na kávičku na benzínke OMV - Sveta Helena v ich VIVA kaviarni. Dali sme si kapučíno, a bolo odporné (napamatäm si takú hnusnú kávu, naozaj). Takže nedoporučujem!

Po niekoľkých kilometroch, kým vyleziete do kopcov na pobreží sa vám naskytnú prvé nádherné pohľady na Jadran. Potom už len pomaly schádzate do Senju, a pokračujete pri pobreží asi 50 km do Prizny. Tu sa máte čím kochať. Len sa tu ide trošku horšie, sú tu zákruty...

Z Prizny chodí trajekt do Žigljenu každú hodinu. V niektorých dňoch chodia 2 lode, odveziete sa každých 30 minút. Za trajekt zaplatíte 94 HKK za auto + 16 HKK za každého dospelého. Deti od 3-12 rokov to majú za 8 HKK.

A po vylodení po niekoľkých kilometroch bola odbočka Zubovići (alebo smer Metajna) to bolo už len 15km a boli sme na mieste!

Doplnené:
Táto cesta merala 575 km, a za diaľnice sme zaplatili 76 HKK. Po ceste, tesne pred odbočkou Žuta Lokva sme dotankovali za 360 HKK. Cena benzínu je v Chorvátsku rovnaká na všetkých čerpadlách (cena benzínu siete INA). Pri platbe kartou MasterCard od VÚB bol kurz cca 1 HKK = 4.28 SKK. Liter benzínu 98 vyšiel teda na 41 SKK, čo je menej ako u nás.

Okrem cesty cez Senj a následne trajekt môžete ísť dookola, smerom na Zagreb do Posedarje - Pag - Novalja - Žigljen - Zubovići. Idete ale ďaľších 150km po dialnici (+ 50HKK poplatok za dialnicu) a 75 km po cestách ostrova Pag, na ktorý prejdete mostom. Teda prejdete cca 150km naviac (450,- SKK za palivo + 215,- SKK za diaľnicu oproti 540,- SKK za trajekt pre auto a 2 dospelých)

3 komentáre:

fesi22 povedal(a)...

no ja si myslím, že lacnejsie je to cez most od zadaru, ak si dáš cielový bod mesta pag na ostrove je to rozdiel asi 95 km max. Okrem toho nemusíš ísť (síce z výhladom krásnou ale po náročnej noci za volantom) nepríjemnou cestou zo Senju do Prizny. Okrem toho je rozdiel v poplatkoch 52 kuna.to ked si dnes zrátam je to max.420 Sk dokopy, než to trajekt auto + dve osoby je 130 kuna a to je 520 Sk.

fesi22 povedal(a)...
Tento komentár bol odstránený autorom.
vana povedal(a)...

Písal som o ceste do Zubovici, toto platí aj o Novalji, teda celej "severnej" časti ostrova. Chcel som poukázať, že cesta po dialnici nemusí byť tou najlepšiou. Naviac pre deti cesta trajektom bude zážitkom...